Specialized lanserer sykkelen du kanskje ikke visste at du trengte

Lanserer Specialized Epic Evo for dem som synes de andre Epic-modellene blir for pinglete.

Det skorter ikke akkurat på produktkategorier i terrengsykkel-industrien. Specialized gjør det ikke noe enklere å velge ved å lansere Epic Evo, en fulldemper som kan sies å legge seg mellom en rendyrket rittfulldemper og en stisykkel.

Les også: Hvilken terrengsykkel skal jeg velge?

Så hva betyr det i praksis?

Enkelt forklart betyr det at de har tatt en vanlig Epic fulldemper og modifisert den. Den viktigste endringen er mer vandring. Her får du 120 millimeter vandring. Bredere styre er på plass (750 mm). Bredere dekk i 2.3 bredde skal gi bedre grep. Og ikke minst vil alle Epic Evo-modellene få heve-senkepinne som standard.

dropper post
NED MED SETET: En heve-senkepinne veier mer enn en vanlig setepinne, men er nyttig i krevende terreng.

Summen av burde gi en ganske allsidig sykkel som trives godt på sti og i utforkjøringer, samtidig som den kan fungere i rundbane- og maratonritt. Specialized har ikke tatt helt av med geometrien, så sykkelen vi nok fortsatt oppleves mer som en rittsykkel i sittestillingen enn en stisykkel eller endurosykkel.

brain demper
HJERNEN: Den unike brain-demperen justerer demperkarakteristikken etter terrenget. Nå er selve enheten flyttet helt til bakakselen, noe som visstnok gir økt følsomhet.

Foreløpig er sykkelen lansert i to varianter, en i karbon og en i aluminium. Disse vil koste henholdsvis 54999 kroner og 33999 kroner.

specialized epic evo
BAGGY?: Det store spørsmålet er om det egentlig er lov å sykle med lycra når sykkelen har 120 mm vandring eller mer…

Morten Iversen

Morten var en av gründerne av Sykkelmagasinet Offroad i 1993. Siden den gang har han vært redaktør, journalist, fotograf og tester av sykler og utstyr i Sykkelmagasinet, Bladet Sykkel og nå Sykkelen.no Det har blitt noen saker opp gjennom åra :) Siden 2019 har han også begynt å løpe. Det har blitt en hobby han utøver med stor iver ved siden av syklingen. Det er en utfordring å få gjort begge deler nok. Jakten etter de perfekte løpeskoene tar aldri slutt, og det er minst 17 par mer eller mindre brukte løpesko i skohylla nå på slutten av 2022. Det har blitt noen løp også: Oslo Skogsmaraton 1/2 et par ganger. 31 k i Eco Trail. Fredrikstad maraton. Tre Topps løpet på Jeløya. Skogsleden 1/2 maraton. Silva Night Run i Oslo +++ Han har et mål om å løpe et noenlunde flatt maraton på 3.10 i løpet av 2023/2024 :) Samtidig frister det veldig å løpe Romeriksåsen på langs. Et 50k Ultra løp på stier.